Historie mobilních telefonů v České republice

I když je mobilní telefon v naší zemi stále velmi moderní přístroj, má už za sebou krátkou historii. Vůbec první mobilních telefon na českém trhu byl mobil Sony CM-DX 1000. Tento mobil se objevil v obchodě v roce 1996 a jeho pořizovací cena byla opravdu astronomická, neboť se šplhala k dvaceti tisícům korun. Jeho parametry přitom nebyly nijak velkolepé. Sony CM-DX 1000 měl displej, který byl pouze čtyřřádkový a kapacita kontaktních telefonních čísel byla pouze na padesát čísel. Mobil už však uměl zasílat sms zprávy, což bylo v té době opravdu převratné. Tento telefon patřil mezi velmi kvalitní mobily, které na trhu neměly prakticky žádnou konkurenci.

Podobně kvalitní a špičkové parametry měl také mobil značky Siemens S4, který ovšem nelákal zákazníky takovým luxusním vzhledem jako měl Sony CM-DX 1000. Po technické stránce byl však naprosto srovnatelný, rovněž cena byla astronomická. Dalším starým a historickým typem byl skvělý telefon Sharp TQ G450, který měl paměť na sto čísel, které jste si mohli v tomto mobilu uložit. Byl také lehčí a měl především praktickou kalkulačku.

Tyhle společnosti, které na světový trh uvedly první mobilní telefony, se již nesmazatelně zapíšou do dějin mobilních telefonů.

První mobilní telefony měly často velký rozměr, byly opatřeny dlouhou anténou a barevné provedení bylo v černé barvě. Dnes už je všechno jinak. Antény již neuvidíte, neboť se automaticky budují dovnitř telefonu. Barvy jsou už také pestré a rozmanité a rovněž platí, že čím menší mobil, tím lepší. Ceny mobilů jdou také podstatně dolů, neboť je daleko větší výběr než byl dříve. Tady ovšem vývoj nejde zastavit. Firmy přicházejí totiž stále s mnoha dalšími typy mobilních telefonů, které se samozřejmě budou již velmi lišit a odlišovat od svých prvních předchůdců.

1 komentář

  • Jak jste prisli na to, ze prvni telefon vubec byl CMDX-1000?!
    Sit NMT, kdy prvni telefon a prvni hovor probehl na Nokia MD-59CS / Mobira, pak prvnim pristrojem prenosnym/rucnim byla Nokia N150!