Kolik vydělává youtube a co tvoří jeho příjem?

Naši mládež často zajímá, kolik vydělává Gogo, Exploited, Moma nebo jiní známí YouTubeři. Publikace videí a úspěch na největší online televizi YouTube, může být lukrativním zdrojem příjmu, dobrou školou ale ve většině případů ztrátou času a peněz.

Jaké jsou složky příjmu YouTubera

Příjmy z youtube můžeme rozdělit do dvou, největších skupin:

Za každé shlédnutí videa má tvora provizi z reklamy, kterou vydělá portál YouTube. Videoportál je vlastněný Googlem a využívá jejich reklamní síť adsense. Aby mohl YouTuber vydělávat, musí mít platný Adsense účet. Tento příjem na slovenském trhu není velmi lukrativní, protože odměna za 1000 zhlédnutí se pohybuje od 0,3 po 1 euro.

Platí, že konkrétně zaměřené video, například na bankovnictví je ohodnoceno vyšší částkou než běžný vlog. Tam, kde je poptávka po reklamě vyšší, roste i odměna za shlédnutí.

Ilustrativní příklad:

  • 1,000,000 (milión vidění) = 300 eur až 1000 eur
  • 100,000 vidění = 30 eur až 100 eur

Další reklamní příjmy, sponzoring, product placement představují jiné reklamní příjmy od sponzorů a reklamních partnerů. Jde o přímé zmínky produktů a služeb ve videích, umístění na scéně a často i skryté reklamy. Skryté reklamy jsou nezákonné a tvůrci za ně hrozí pokuta.

Ilustrativní příklad:

Telefonní operátor dá známému YouTuber (v reklamním žargonu, influencerovi) 2000 eur, aby odpromoval nový datový balík, ukázal ve videu svůj telefon, doporučil operátora a pochválil jejich služby.
Výrobce energetických nápojů dá autorovi 1000 eur aby se v jeho videích objevovaly jeho produkty (product placement).

Částky se liší podle velikosti publika YouTuber, zaměření, angažovanosti nebo individuálně podle rozpočtu klienta. Částky uvedené výše jsou pouze ilustrativní.

Kolik vydělává tvůj oblíbený YouTuber

Kolik vydělává Sajfa? Kolik vydělává Gogo, Selassie nebo PewDiePie? Na trhu jsou různé online nástroje, které Vám po zadání jména kanálu odhadnou částku, na kterou si autor měsíčně přijde. Většinou jsou ale nepřesné, proto Vám na ně nebudeme dávat doporučení.

Nejpřesnější informace můžete získat z jejich ceníků, od reklamních agentur nebo ze zveřejněných smluv. Jak jsme již výše uvedli, YouTuber nepracují s fixním platem, jejich měsíční odměna variuje podle počtu vidění, sezóny a poptávky klientů.

YouTuber většinou pracují jako s.r.o-čky, jejich obraty a zisk jsou veřejné například na serveru Finstat.sk.

Jméno s.r.očky je možné zjistit podle jména a příjmení YouTuber například na orsr.sk.

Známý slovenský YouTuber byl přes jeho s.r.o. například schopný vygenerovat tržby přes 170 tisíc eur ročně. Jeho jméno nebudeme konkretizovat.

Tvorba videí jako KARIÉRA

Uvažujete nad kariérou YouTuber? Je třeba si uvědomit, že nejde o jednoduchou práci. Pokud chcete být úspěšný, musíte se jí celý oddat. Výsledek v podobě videa je plodem několikahodinové práce při natáčení a postprodukce ve střižně.

Na natáčení videí potřebujete i kvalitní techniku, která není levná. Také musíte počítat s početnou konkurencí.

Drtivá většina tvůrců videí z jejich publikace nic nemá nebo jsou dokonce ztrátoví. To však nemusí být Váš případ. Držíme Vám palce.

Napsat komentář