Lidský hlas by mohl dobíjet mobil

Asi každý z nás zná tu nepříjemnou situaci, že se vám vybije mobilní telefon. Máte důležitý hovor se svým šéfem nebo manželkou a najednou je váš rozhovor přerušen. Váš kredit i signál je v pořádku, pouze váš mobil je totálně vybitý. Tento častý a běžný problém už by mohl mít v nejbližší době nové a skvělé řešení. Za vším stojí vynikající jihokorejští inženýři, kteří vyvinuli nový způsob, jak změnit zvuk v elektřinu.

Každý uživatel, který svůj mobilní telefon doslova umluvil k smrti, by tak mohl znovu svým mluvením nebo hlasitým křikem telefon oživit, respektive dobít. A zmíněná zbrusu nová technologie je údajně schopná maximálně zužitkovat i energii vytvářenou okolním hlukem a rámusem nebo dokonce příjemnou hudbou.

Vědci delší dobu tento fenomén přehlíželi. Zvuk jako zdroj energie byl pro mnohé utopií. Ovšem ne tak vědci ze soulské univerzity Sungkjunkwan. Jeden z tamějších vědců, pan Kim-u potvrzuje, že vědci z jeho univerzity se tomuto tématu věnovali již delší dobu. Soulské vědce prostě motivovalo, aby hledali energii ze zvuků hovoru, hudby nebo hluku. Zvuková elektřina tak v budoucnu může být využita pro celou škálu aplikací včetně zmiňovaných mobilních telefonů, které by se mohly snadno a jednoduše nabíjet během běžného hovoru.

Nový prototyp systému prozatím dokáže změnit sto decibelů zvuku, což je asi hluk vytvářený veřejnou dopravou na přibližně 50 milivoltů. To samozřejmě na nabití jednoho mobilního telefonu zdaleka ještě nestačí, ale výzkum je teprve v plénkách. Pan Kim-u však pevně věří, že s dalším vylepšováním a zlepšováním bude v dohledné době systém schopný vyrábět čím dál víc energie z mnohem menšího množství hluku. Pokud se to jihokorejským vědcům podaří, budou nepříjemné problémy s vybitím mobilních telefonů již minulostí. 

Napsat komentář